Znaki drogowe w pierwszej kolejności zazwyczaj kojarzą się z oznakowaniem pionowym. Znajduje się po obu stronach drogi lub nad nią. Natomiast również oznakowanie poziome dróg jest bardzo istotne i wpływa w dużej mierze na porządek i bezpieczeństwo ruchu drogowego. Związane są z nim liczne wymogi co do kształtu i formy oznaczeń. Liczy się zarówno wymiar, jak i środki, za pomocą których jest tworzone.
Dowiedz się jakie wymagania i normy określają charakter oznakowań poziomych znajdujących się na nawierzchni dróg i parkingów.
Czym jest oznakowanie poziome i jakie są jego rodzaje?
Oznakowanie poziome dróg może występować jako jedyne oznaczenie lub uzupełniać znaki pionowe i sygnalizację. To różnego rodzaju napisy oraz symbole umieszczane na nawierzchni dróg zgodnie z obowiązującymi wymogami. Dzięki temu uczestnicy ruchu drogowego posiadają informację o sposobie organizacji danego odcinka jezdni, obowiązujących zasadach i panującemu porządkowi.
Znaki malowane na nawierzchni dróg mogą występować w postaci napisów, linii, strzałek i tzw. symboli specjalnych. Tego typu oznaczenia stosuje się w celu usprawnienia i ułatwienia ruchu oraz zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.
Oznakowanie poziome pozwala wskazać miejsca przeznaczone do bezpiecznego zatrzymania i postoju oraz zorganizować ruch pojazdów i pieszych. Oznaczenie poziome również znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia kolizji i wypadków.
Gdzie oznakowanie poziome dróg jest obowiązkowe?
Oznakowanie poziome dróg obowiązuje na ich całej długości w przypadku dróg krajowych oraz wojewódzkich. Dotyczy to linii segregacyjnych oraz krawędziowych. W przypadku, gdy szerokość jezdni jest mniejsza niż 6 metrów, stosowanie oznakowań poziomych może ograniczać się jedynie do miejsc szczególnie niebezpiecznych.
Na drogach powiatowych i gminnych zasady są podobne. Jednakże organ zarządzający daną drogą może ograniczyć oznaczenia do miejsc kluczowych. Zalicza się do nich przejścia dla pieszych, skrzyżowania, przejazdy dla rowerzystów, przejazdy tramwajowe i kolejowe czy tunele i łuki o słabej widoczności.
Jakie cechy musi spełniać oznakowanie poziome dróg, aby było zgodne z obowiązującymi normami?
Poziome oznaczenia dróg muszą być bardzo dobrze widoczne we wszystkich warunkach atmosferycznych, w ciągu dnia oraz w nocy. Linie powinny być chropowate i szorstkie, odporne na zabrudzenia i ścieranie oraz trwałe – nawet w wyniku wielokrotnego przejeżdżania przez pojazdy o znacznej masie. Znaki poziome muszą również posiadać odpowiedni stopień odblaskowości.
Materiały stosowane do aplikowania poziomych oznakowań dróg powinny posiadać odpowiednie atesty świadczące o ich właściwościach. Spełniać powinny również określone normy, związane także z niskim wpływem na środowisko. Preparaty do oznakowań muszą charakteryzować się także prostą metodą aplikacji i krótkim czasem zastygania.
Oznakowania poziome dróg – grubość i kolorystyka
Oznaczenia poziome dróg mogą być cienkowarstwowe i grubowarstwowe. Znaki cienkowarstwowe to elementy, których grubość waha się między 0,3, a 0,8 mm. Oznakowania grubowarstwowe to naniesienia o grubości 0,9 – 3,5 mm. Wśród poziomych oznaczeń wyróżnić można również elementy odblaskowe o charakterze punktowym, których grubość wynieść może do 25 mm.
Każdy rodzaj znaku poziomego posiada określoną szerokość i długość, a także charakterystyczny kształt. Malowaniem tego typu oznaczeń zajmują się profesjonalne firmy posiadające odpowiednie szablony i urządzenia, dzięki czemu nanoszenie znaków poziomych jest szybkie i precyzyjne.
Najczęściej możemy spotykać się z oznaczeniem poziomym, które występują w kolorze białym oraz żółtym. Przeznaczone są do tymczasowej organizacji ruchu. W przypadku występowania na jezdni oznaczeń w obu kolorach obowiązuje oznakowanie żółte.
Jakie farby stosować do malowania nawierzchni dróg i parkingów?
Oznaczenia cienkowarstwowe zgodnie z obowiązującymi normami wykonywane są za pomocą farb wodorozcieńczalnych, rozpuszczalnikowych lub chemoutwardzalnych. Znaki grubowarstwowe wymagają zastosowania specjalnych mas termoutwardzalnych, chemoutwardzalnych lub materiałów prefabrykowanych. Są to najczęściej taśmy odblaskowe profilowane i nieprofilowane.
Aby oznaczenia uzyskały właściwy stopień odblaskowości, stosuje się mikrokulki ceramiczne lub szklane. Wygarbienia lub farby strukturalne np. na autostradach sprawiają, że podczas najechania pojazdu na oznaczenie słyszalny jest charakterystyczny dźwięk sygnalizujący o wyjechaniu poza sugerowany pas ruchu.
Zastosowanie tego typu oznaczeń znacznie wpływa na bezpieczeństwo i utrzymanie właściwej organizacji ruchu. Dzięki ściśle określonym normom oznaczenia poziome pozwalają co roku ograniczyć liczbę wypadków lub znacznie zmniejszyć szkody powstałe w ich wyniku.
TDC w swojej ofercie posiada usługę malowania poziomego – serdecznie zachęcamy do skorzystania z usług profesjonalistów!