Tablica budowlana to element, na który wiele osób nie zwraca uwagi, chociaż znajduje się na każdej budowie. Jest ona ogromnie ważna i spełnia kilka istotnych funkcji. Dowiedz się kto powinien zakupić tablicę budowlaną i dlaczego.
Jakie funkcje pełni tablica budowlana?
Na tablicy budowlanej znajdują się informacje dotyczące bieżącej budowy. Są tam umieszczone szczegóły na temat inwestora, generalnego wykonawcy, projektanta, inspektora nadzoru i innych ważnych osób zaangażowanych w projekt. Tablica budowlana jest też miejscem, w którym można znaleźć datę rozpoczęcia budowy i termin jej zakończenia. Musi ona posiadać kolor żółty, dzięki czemu przykuwa uwagę i jest widoczna z daleka. Jej wymiary również nie mogą być przypadkowe.
Oznakowanie, które ma posiadać najważniejsze informacje dotyczące budowy powinno mieć wymiary minimum 90 × 70 cm. Informacje, które są zapisane na tablicy powinny posiadać litery o wysokości 6 cm w kolorze czarny. Dodatkowo musi być ona wykonana z materiału PCV, który jest odporny na czynniki zewnętrzne, takie jak deszcz, wiatr, słońce, czy śnieg. Dzięki temu zapewnia czytelność informacji znajdujących się na tablicy budowlanej niezależnie od warunków.
Zadbaj o swoich pracowników
Na tablicy budowlanej znajdują się również plany i schematy, które są istotne dla osób, pracujących podczas budowy. Pozwala im to na szybki i łatwy dostęp do informacji, co skutkuje sprawniejszym wykonaniem pracy. Dzięki takiej tablicy w razie wypadku lub pożaru, przypadkowy przechodzień jest w stanie nie tylko zadzwonić do odpowiednich służb, ale również inwestora. Może dokładnie wytłumaczyć zaistniałe zdarzenie oraz powiedzieć jakiej budowy dotyczy niebezpieczna sytuacja.
Tablica jest też miejscem, dzięki któremu pracodawca dba o bezpieczeństwo swoich pracowników poprzez umieszczanie takich komunikatów jak m.in. „Uwaga! Materiały niebezpieczne”, czy „Uwaga! Spadające elementy tynku ”. Tak zwana tablica budowlana ostrzegawcza, ma na celu informować o niebezpieczeństwach, które mogą spotkać osoby znajdujące się na terenie budowy. Pomaga zapobiegać wypadkom i zachęca do zachowania ostrożności. Informuje o zagrożeniach na budowie, takich jak niebezpieczne miejsca, obszary ograniczonego dostępu, czy strefy wyłączone z eksploatacji. Zawiera krótkie, czytelne informacje, zaczynające się zazwyczaj od słowa „Uwaga!” i występuje w 3 standardowych formatach. Podczas wykonywania pracy należy również pamiętać o tablicach i instrukcjach bhp, które określają potencjalne zagrożenia oraz zakres prac.
Kto jest odpowiedzialny za zakup tablicy budowlanej?
Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 z późn. zm.) przed rozpoczęciem budowy należy zabezpieczyć teren budowy lub rozbiórki oraz umieścić tablicę informacyjną. Tablica budowlana powinna być kupiona przez inwestora lub właściciela budowy. Musi być to osoba, która jest odpowiedzialna za koordynację i nadzór nad całym procesem budowy, włącznie z zakupami najpotrzebniejszych materiałów. Jest to ich obowiązek, ponieważ odpowiadają oni za wszelkie aspekty budowy, w tym za jej bezpieczeństwo, jakość i terminowość.
Tablica jest również ważna dla mieszkańców, ponieważ pozwala na śledzenie postępów budowy i łatwe uzyskanie informacji na jej temat. Na tablicy znajduje się numer telefonu do osoby zarządzającej budową, dzięki czemu osoby zainteresowane projektem, w razie jakichkolwiek pytań, mogą zwrócić się bezpośrednio do wyznaczonej osoby.
Co grozi za brak tablicy na budowie?
Niedopatrzenie związane z brakiem odpowiedniego oznakowania na terenie budowy może skutkować poważną grzywną oraz mandatami. Dodatkowo właściciel przyszłej inwestycji może ponieść odpowiedzialność za naruszenie prawa budowlanego, co może skutkować procesami sądowymi. Bez odpowiedniej tablicy budowlanej inwestor może mieć trudności z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie obiektu, co w dalszej konsekwencji uniemożliwi jego eksploatację. W przypadku braku tablicy budowlanej, inspektor nadzoru budowlanego może również nakazać zakończenie budowy, a nawet rozbiórkę już wybudowanej części.
Szeroka oferta tablic budowlanych od TDC
Tablice budowlane powinny spełniać wymagania określone w przepisach prawnych, takich jak rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Tablice powinny być ustawione na terenie prac niezwłocznie po otrzymaniu zgody na budowę lub rozbiórkę. W ofercie TDC znajdziesz zarówno tablice budowlane informacyjne, jak i ponad 300 rodzajów tablic ostrzegawczych w różnych rozmiarach, które są zgodne z przepisami prawa budowlanego i rozporządzeniem. W TDC możesz również zakupić znaki na zamówienie, które są dopasowywane indywidualnie do Twoich zaleceń.
Sprawdź ofertę tablic budowlanych w naszym sklepie i wybierz, te, które przydadzą się na Twojej budowie. Zgłoś się do nas, aby ustalić indywidualny projekt tablicy budowlanej.