W grudniu zeszłego roku rozwinął się nowy rodzaj wirusa z grupy koronawirusów – COVID-19. Do tej pory dotarł już do ponad 80 krajów, infekując prawie 100 tysięcy osób. Najwięcej przypadków odnotowano w miejscu, gdzie pandemia miała swój początek – w Chinach, gdzie liczba zarażonych przekracza 80 tysięcy. Przygotowaliśmy przykłady oznakowania, które będzie ważne dla przeciwdziałania rozprzestrzenia się wirusa.

Koronawirus: czym jest?

Koronawirusy to grupa wirusów pochodzenia zwierzęcego, które w skrajnych sytuacjach są w stanie przenieść się na ludzi. Tak właśnie stało się w przypadku COVID-19. Powodem rozwinięcia się wirusa były złe warunki sanitarne, w jakich przetrzymywano zwierzęta.

Wirus rozpoczynając swoją drogę w chińskim mieście Wuhan, a stamtąd przenosił się drogą kropelkową tak szybko, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy zyskał wymiar epidemii.

Koronawirus: objawy

Najbardziej popularne objawy zarażenia to zmęczenie, wysoka temperatura, problemy z oddychaniem oraz kaszel. Chociaż symptomy przypominają zwykłą grypę, powikłania mogą okazać się śmiertelne. Mimo że prawie połowa zainfekowanych osób została wyleczona, ponad 3300 zmarło wskutek powikłań, jakie powoduje ta odmiana koronawirusa.

Największe ryzyko w przypadku zakażenia dotyczy osób przewlekle chorych lub starszych, których organizm jest zbyt słaby, by zwalczyć wywołane przez wirusa choroby (m.in. zapalenie płuc czy choroby sercowo-naczyniowe).

Koronawirus: niezbędne znaki i instrukcje

W celu zabezpieczenia się przed zarażeniem należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, takich jak prawidłowe mycie rąk, używanie płynów dezynfekujących i unikanie bezpośredniego kontaktu z osobami, które wykazują objawy zachorowania.

Przypominamy również, że mamy duży wybór taśm podłogowych oraz odgradzających, które są nieodzownym elementem w przypadku wprowadzania ograniczeń minimalnych odległości oraz miejsc, do których nie powinno być dostępu dla nieupoważnionych.

Jako że COVID-19 jest chorobą odzwierzęcą, trzeba zachować szczególną ostrożność podczas obróbki mięsa i jaj. Produkty pochodzenia zwierzęcego przed przyrządzeniem muszą być dokładnie umyte. Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega także przed kontaktem z dzikim i hodowlanymi zwierzętami.

COVID-19 nie jest pierwszym przypadkiem koronawirusa, który wymknął się spod kontroli. Poszerzanie świadomości na temat zabezpieczenia się przed wirusami jest kluczowe w zahamowaniu rozprzestrzeniania się COVID-19 i zapobieganiu następnym takim przypadkom. Nadal nie znamy odpowiedzi na pytanie jaka będzie skala tego zjawiska w Polsce, jednakże firma TDC jest w trakcie opracowywania nowych oznakowań i instrukcji bezpieczeństwa pomagających w działaniach prewencyjnych przed rozprzestrzenianiem i  zarażeniem się koronawirusem. Pamiętajmy, odpowiednie działania prewencyjne takie jak mycie i dezynfekcja rąk to najlepszą co możemy na ten moment robić – aby te działania miały charakter powszechny i intuicyjny należy poprzeć to WYRAŹNĄ INFORMACJĄ WIZUALNĄ.

Udostępnij: